wtorek, 25 listopada 2008

Laboratoria Narodowe

Zalaczam krotki tekst na temat Laboratoriow Narodowych w USA. Zobacz tekst

4 comments:

Malgorzata pisze...

Z duza przyjemnoscia witam tekst Witka na blogu i gratuluje poruszenia tematu. Mam nadzieje, ze pozwoli on na poszerzenie dyskusji na temat organizacji nauki w Polsce w kontekscie umiejscowania w calym systemie jednostek o charakterze stricte naukowym i ich znaczenia/miejsca w systemie edukacji narodowej.

Na poczatek mam pytania z prosba o doprecyzowanie:

1. Czy wsrod wymienionych laboratoriow sa laboratoria bedace CZESCIA uniwersytetow - tak by sugerowalo chociazby wspolfinansowanie ich przez uczelnie.

2. Czy w laboratoriach nie bedacych czescia uczelni sa stanowiska profesorskie?

3. Czy laboratoria narodowe nie bedace czescia uczelni przeprowadzaja przewody doktorskie i nadaja tytuly PhD tegoz laboratorium?

WFPalosz pisze...

Odpowiadajac na pytania Malgorzaty:
Ad.1 Laboratoria nie sa czescia uniwersytetow.
Ad.2 Stanowiska profesorskie sa tylko w uczelniach wyzszych.
Ad.3 Promotorem jest profesor z uczelni i stamtad jest tez nadawany stopien.

WFPalosz pisze...

Gwoli scislosci:
Temat zostal zasugerowany przez Zbyszka i poparty przez Andrzeja.

Zdzislaw M Szulc pisze...

W ramach uzupelnienia/podania przykladow oraz wypunktowania roznic w systemach, podejscu i skali zjawiska edukacji studentow/mlodych naukowcow poza szkolami wyzszymi, polaczeniu tego procederu z pelnym przepywem kapitalu intelektualnego na linii: akademia-gospodarka-akademia za granica kraju, prosze zapoznac sie z ponizszymi materialami:
studenci w LosAlamos

z przemyslu do uniwersytetu

kontakty PWr

studia w PANie

doktoraty w IIMCB

Stworzenie takiej sieci powiazan i przeplywu oraz programow edukacyjnych lezy w interesie panstwa, gospodarki i spoleczenstwa. Tworzy sie zainteresowanie dla nauki i edukacji na najwyzszym poziomie oraz konkretne i potrzebnne miejsca pracy dla tak wyksztalconych ludzi...