poniedziałek, 19 października 2009

Czy zmiany ewolucyjne wystarczą aby nastapił zauważalny postęp?

Odpowiedż na tytułowe pytanie zależeć będzie od tego jakie zmiany, czego dotyczące,  gdzie przeprowadzone oraz kto i w jaki sposób oceni ich rezultat. W specyficznej na dziś sytuacji szkolnictwa wyższego w Polsce odpowiedż, wg "Zalożeń" Resortu, brzmi: tak! Dlaczego? Ponieważ wstepnie założono, że warunki zewnętrzne w otoczeniu uprzywilejowanego i mało konkurencyjnego środowiska nie będa się zmieniały zbyt szybko? Ktoś się zaraz zapyta o co tu chodzi i dlaczego są podane okreśenia typu: "uprzywilejowanego" i "mało konkurencyjnego środowiska"? Wytłumaczenie jest proste, aczkolwiek składa się na nie wiele wątków.

sobota, 17 października 2009

Jakie powinny być relacje między rzeczywistością polskich szkół wyższych a europejskimi i światowymi procesami modernizacyjnymi dotyczącymi uczelni?

Odpowiedz na to pytanie sprowadza sie do prostego stwierdzenia, ze powyzsze relacje powinny byc spojne. Spojnosc relacji implikuje zwrotnosc, czyli mozliwosc dokonania pelnej analizy, wyboru oraz porownania interesujacych nas elementow w danym zbiorze. Przeciwnie, w przypadku wystapienia relacji niespojnej pojawi sie tu krytyczna luka w dostepie do wszystkich istotnych danych (w przypadku skrajnym, ten typ relacji, odpowiadac bedzie zapasci cywilizacyjnej danego panstwa). Bedzie to mialo miejsce wtedy, gdy w procesie analizy porownawczej stanu kondycji uniwersytetow, w podobnych lub odmiennych systemach szkolnictwa wyzszego, w roznych krajach lub regionach, wystapi brak dostepu do wiarygodnych danych statystycznych, zarysuja sie diametralne roznice lub tez braki w stosowanych do oceny jakosci ksztalcenia procedurach (akredytacja), niezgodnosci w metodach ewaluacji osiagniec instytucji (benchmarking) i kadry (bibliometryczne bazy danych).

czwartek, 1 października 2009

Reformy w Centrum Informacji FIAP

Drodzy Forumowicze. Byc moze czeka nas goraca jesien - trwaja prace nad strategia (strategiami?) dla szkolnictwa wyzszego a takze spodziewane jest rozpoczecie prac legislacyjnych nad nowelizacja obecnie obowiazujacej ustawy PSW z 2005 r. Piec ustaw dotyczacych nauki jest od marca br. w podkomisjach sejmowych.

W tej sytuacji postanowilam skoncentrowac sie glownie na naszym blogu "zakladkowym" czyli Centrum Informacji FIAP i z gory przepraszam Wszystkich za moja przyszla wysoce prawdopodobna nieobecnosc na tym blogu.

Mam nadzieje, ze Centrum Informacji FIAP ulatwi wszystkim zainteresowanym osobom dostep do najwazniejszych informacji dotyczacych reform a takze pozwoli na biezaco sledzic rozwoj sytuacji.

Serdecznie zapraszam do czestych odwiedzin (istnieje mozliwosc subskrybcji postow).

piątek, 10 lipca 2009

Wynik konsultacji w ramach FIAP do zalozen z 15 czerwca 2009 r.

W dniu dzisiejszym zostaly przekazane Pani Minister Barbarze Kudryckiej uwagi do skierowanego 15 czerwca 2009 r. do konsultacji spolecznych dokumentu "Założenia do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki".

Chcielibysmy podkreslic, ze naszym zdaniem, propozycje ministerialne sa idace najdalej ze wszystkich, jakie od lat byly dotad przedstawiane i daja szanse na realne rozpoczecie procesu poprawienia kondycji polskiego szkolnictwa wyższego. Nie oznacza to oczywiście, że we wszystkich sprawach szczegółowych zgadzamy się z „Założeniami”. Podobnie, przeslane uwagi nie wyczerpuja calosci zagadnien zwiazanych z proponowana nowelizacja i nie zamykaja dalszej dyskusji.

Zapraszajac serdecznie do lektury przekazanego Pani Minister dokumentu:
Uwagi_do_Zalozen_10_07_20 09_FIAP, pragne w imieniu Grupy Inicjatywnej FIAP wyrazic podziekowanie i uznanie dla wszystkich osob, ktorych nieoceniona pomoc i konstruktywne uwagi przyczynily sie do powstania tego dokumentu.

16 lipca 2009 r.
Prof. Stanislaw Karpinski przeslal dzisiaj Pani Minister Barbarze Kudryckiej poparcie dla opinii FIAP (S_Karpinski_Kudrycka_FIAP_16_07_2009). Polecam tez wywiad z prof. Karpinskim w GW (wiecej faktow).

16 sierpnia 2009 r.
Falszywa autonomia - artykul prof. Andrzeja Jajszczyka w Polska. The Times (tylko papierowe wydanie w W-wie)

poniedziałek, 15 czerwca 2009

Zalozenia do reformy systemu szkolnictwa wyzszego

ze strony MNiSW:

15 czerwca 2009 r.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało do konsultacji społecznych "Założenia do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki".

Zapraszam do zglaszania w tym watku wylacznie merytorycznych i konstruktywnych uwag dotyczacych konkretnych rozwiazan, w formie zastosowanej w dyskutowanym dokumencie:
najpierw rozwiazanie a nastepnie uzasadnienie wraz z celem, ktoremu ma sluzyc.

Ogolne rozwazania na temat pozadanej polityki edukacyjnej panstwa, a takze uwagi dotyczace fragmentu II Aktualny stan stosunków społecznych w nauce i szkolnictwie wyższym proponuje przedstawiac w watku Polityka Edukacyjna i Modele Szkolnictwa Wyzszego.
W dyskusji nad obecnym, proponowanym i pozadanym modelem polskiego szkolnictwa wyzszego proponuje jako 'narzedzie' opisu np model Brauna i Merriena uwzgledniajacy trzy czynniki:
  • siłe bezposredniego nakazowo-materialnego oddzialywania panstwa na szkoły wyzsze;
  • sposoby posredniego prawno-proceduralnego oddzialywania panstwa;
  • politycznie obowiazujacy system wartosci wyznaczajacy cele wyzszego wyksztalcenia.

Uwaga:
linki do wczesniejszych etapow konsultacji ministerialnych i dyskusji na naszym blogu sa w naszych Centrum Informacji FIAP - watek Reformy Kudryckiej - szerokie konsultacje spoleczne.

Polityka Edukacyjna i Modele Szkolnictwa Wyzszego

Pragne serdecznie zaprosic Wszystkich Panstwa do dyskusji nad fragmentem ksiazki Jerzego K. Thieme - Szkolnictwo wyzsze. Wyzwania XXI wieku. Polska, Europa, USA (ksiazka ta niedawno ukazala sie na rynku, o czym informowalismy we wczesniejszech watkach). W wybranym fragmencie, ktory faktycznie stanowi Rozdzial 2.1, Autor przedstawia rozne modele szkolnictwa wyzszego. Okazuje sie, ze modele te moga roznic sie naprawde zasadniczo i dlatego warto poswiecic kilka chwil, aby zaznajomic sie z trescia prezentowanego tutaj wycinka ksiazki. Zapraszam do lektury i zamieszczania na blogu Forum Integracyjnego Academicus Poloniae swoich uwag w formie komentarzy.

zalaczony fragment ksiazki: KLIKNIJ TUTAJ

Jednoczesnie pragne zwrocic uwage, ze komentarze do reform proponowanych przez MNiSW nalezy zamieszczac w watku Zalozenia do reformy systemu szkolnictwa wyzszego. Natomiast w tym watku analizujemy glownie tresc przedstawionego fragmentu ksiazki.

czwartek, 23 kwietnia 2009

Szkolnictwo wyzsze. Wyzwania XXI wieku

Szanowni Panstwo, jest mi przyjemnie poinformowac, ze na rynku ksiegarskim pojawila ksiazka autorstwa Jerzego K. Thieme "Szkolnictwo wyzsze. Wyzwania XXI wieku. Polska, Europa, USA". Ksiazka ukazala sie nakladem Wydawnictwa Difin.

"Bezposrednim impulsem do napisania tej ksiazki było moje zdumienie, gdy jako swiezo upieczony prorektor w 2005 r. szukalem w Glownej Ksiegarni Naukowej im. B. Prusa przy Krakowskim Przedmiesciu w Warszawie ksiazki o reformowaniu lub o zarzadzaniu szkolami wyzszymi i nie znalazlem tam ani jednej pozycji na ten temat. (...) Wynikiem moich niemal trzyletnich studiow jest ta ksiazka."
Jerzy K. Thieme

"To znakomita ksiazka dla wszystkich, ktorym na sercu lezy dobro polskiego szkolnictwa wyzszego. To rownież pierwsze tak kompletne zrodlo zawierajace opisy systemow ksztalcenia na poziomie wyzszym w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, a takze omawiajace koniecznosc i drogi naprawy szkolnictwa wyzszego w Polsce."
prof. dr hab. inz. Andrzej Jajszczyk

Pragne polecic Panstwu szczegolowe zapoznanie sie z trescia ksiazki i bardzo goraco zachecam Panstwa do podzielenia sie swoimi uwagami z Czytelnikami FIAP-u.

Uwaga uzupelniajaca: Zachecam Wszystkich Panstwa do samodzielnego umieszczania komentarzy w otworzonym watku. Jednak w przypadku wystapienia klopotow technicznych (np. z powodu uzywania nietypowej przegladarki internetowej lub nietypowej wersji systemu operacyjnego) mozna takze zamiescic komentarz przesylajac jego tresc na nastepujacy adres e-mailowy: zbigniew.academicus@gmail.com (na adres ten mozna takze kierowac dodatkowe prosby, zapytania itp.).

środa, 25 marca 2009

Sugestie dla studentow

Moj tekst o pewnych rozwiazaniach stosowanych na uczelniach amerykanskich zostal wlasnie umieszczony tam gdzie bedzie z niego najwiekszy pozytek, czyli na stronie internetowej Parlamentu Studentow RP. Zobacz tekst.

czwartek, 12 marca 2009

Nowy model zarzadzania szkolnictwem wyzszym

Minister Barbara Kudrycka ogłosiła dziś podczas konferencji prasowej w Sejmie RP założenia reformy szkolnictwa wyższego w Polsce „Partnerstwo dla wiedzy - nowy model zarządzania szkolnictwem wyższym". Wśród propozycji jest m.in. ograniczenie wieloetatowości na uczelniach, możliwość konkursów na stanowiska rektorów i obowiązek powołania konwentu uczelni.
wiecej...

Tego samego dnia w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się miedzynarodowa konferencja dotyczaca reform szkolnictwa wyzszego w Europie.

Zapraszam do dyskusji o propozycjach ministerialnych, takze w kontekscie trendow europejskich.

czwartek, 12 lutego 2009

Wkrotce na rynku ksiegarskim:
J.K. Thieme - Szkolnictwo Wyzsze, Koniecznosc Naprawy

Jak juz informowalem wczesniej, Jerzy Thieme pracuje nad ksiazka poswiecona roznym systemom szkolnictwa wyzszego. Autor przeslal wlasnie do FIAP informacje, ze ksiazka ukaze sie niebawem, tj. prawdpodobnie w drugiej polowie marca, 2009 r. Czytelnikom FIAP-u polecam zapoznac sie ze Spisem Tresci Ksiazki i Nota Biograficzna o Autorze. Warto takze zapoznac sie z Wybranym Fragmentem Ksiazki poswieconym jakosci ksztalcenia. Na szersza dyskusje poswiecona zawartosci ksiazki bedzie czas, gdy ukaze sie ona juz drukiem i stanie sie ona powszechnie dostepna. Jednak juz teraz zachecam do umieszczania ponizej pierwszych komentarzy i byc moze uwag/zapytan do Autora.

wtorek, 10 lutego 2009

Konsultacje społeczne Nowego modelu kariery akademickiej

Informacja ze strony MNiSW

10 lutego 2009 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka przekazała do konsultacji społecznych kolejną część założeń reformy szkolnictwa wyższego "Partnerstwo dla wiedzy - nowy model kariery akademickiej".
Zmiany proponowane przez MNiSW zmierzają w kierunku likwidacji barier rozwojowych dla polskich uczonych oraz przyspieszenia procedury awansu naukowego, jednocześnie gwarantując wyższą jakość polskiej nauce. Prezentowane założenia określają przejrzyste warunki rozwoju naukowego z naciskiem na zwiększenie aktywność polskich naukowców w międzynarodowej przestrzeni badawczej.

Proponowane zmiany będą prowadziły do:
1. podniesienia jakości doktoratów
2. uproszczenia i skrócenia procedury habilitacyjnej
3. otwarcia uczelni publicznych dla wybitnych badaczy z zagranicy
4. poprawy polityki kadrowej w uczelniach i instytucjach naukowych
5. zwiększenia uprawnień wynikających z posiadania tytułu naukowego
6. zwiększenia przejrzystości w funkcjonowaniu Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (CK).

Kierownictwu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zależy na jak najszerszym zakresie konsultacji, dlatego zachęcamy wszystkich pracowników akademickich do przysyłania swoich uwag i indywidualnych propozycji rozwiązań pod adres: modelkariery@nauka.gov.pl.

---------------------------
Zapraszam forumowiczow do konstruktywnej dyskusji, ktorej owoce mozna bedzie przekazac do MNiSW